Πέμπτη 21 Απριλίου 2011

Νικη και επιστροφη στην κορυφη για τους Νεους

Νίκη που τους φέρνει ξανά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα σημείωσαν οι Νέοι του Πανθρακικού καθώς επιβλήθηκαν με σκορ 2-4 της Αναγέννησης Καρδίτσας.
Το συγκρότημα του Νίκου Ιωσηφίδη επιθυμούσε όσο τίποτε άλλο τους βαθμούς της νίκης καθώς μετά τον ισόπαλο εντός έδρας αγώνα με τον Παναιτωλικό και την εκτός έδρας ήττα από τον Εθνικό είχε χάσει την 1η θέση στην βαθμολογία. Η συνάντηση με τους Θεσσαλούς ήταν για τα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Football League Νέων.
Όπως μαρτυράει και το τελικό αποτέλεσμα το παιχνίδι είχε έξι τέρματα, ένα χαμένο πέναλτι, δύο δοκάρια για τους φιλοξενούμενους και αρκετές χαμένες φάσεις κυρίως από την ομάδα του Πανθρακικού.
Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Γιαννακιτσίδης με κοντινό πλασέ και μετά από κεφαλιά πάσα του Βασιλακάκη. Δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Σίμωσης μετά από σέντρα του Γωνιάδη έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα στο διάστημα 50-52 να πετύχουν 2 γκολ με τον Γόρδιο αρχικά και τον Κουτσενιώτη στη συνέχεια. Ο Γωνιάδης όμως στο 55ο λεπτό με ατομική προσπάθεια έκανε το 2-3 ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό 2-4 με την λήξη του αγώνα.
Αξίζει να σημειωθεί πως Βασιλακάκης και Γωνιάδης είχαν από ένα δοκάρι ενώ ο δεύτερος έχασε και πέναλτι.
Η σύνθεση του Πανθρακικού: Πουλακίδας, Σταματέρης, Τριανταφυλλίδης, Λειβαδιώτης, Καρτσαμπάς, Καρανικόλαος, Βασιλακάκης (86’ Γεωργιάδης), Σταματόπουλος (62’ Αντωνιάδης), Γιαννακιτσίδης και Γωνιάδης.